Log in
Room Reservations
Sun Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Sat
           
2Birthdays:
Paul du Bois-Reymond

[brba7903]10:30a-12:30p tutoring

[sasa4279]5:00p-7:00p SASC Calc 3

3Birthdays:
John Backus

[Lee Roberson]1:00p-2:00p MATH 5905

[shlu6807]2:00p-3:00p Department Tea

[Lee Roberson]4:00p-5:00p 1300 SIGMI

[walter] calc3-7pm-12am7:00p-9:00p cal3-7pm-12am

4Birthdays:
Ludwig Bieberbach

[Lee Roberson]9:00a-10:00a MATH 1300 Meet

[macz9339]10:00a-11:00a GeometryAnalysis

[kast5807]11:00a-12:00p NumThy

[Donna Maes]12:00p-1:00p Faculty Meeting

[Tiffany]1:00p-2:00p ULAM

[thiemn]2:00p-3:00p ALT Seminar

[Yano]3:00p-5:15p Topology/AG

5Birthdays:
Arnold Sommerfeld

[Markus Pflaum]3:00p-4:00p Mathematical Phy

[Lucas Gagnon]4:00p-5:00p Slow Pitch

6Birthdays:
George Uhlenbeck

[krde9191]11:00a-12:00p C/PD Seminar

[Yano]1:00p-2:00p Hodge Theory

[Deeley] Functional Analysis seminar2:00p-3:00p Analysis seminar

[ORourke]3:00p-4:00p Probability

[Tiffany]5:30p-6:30p MATH 2300 SIGMI

7Birthdays:
Mary Ellen Rudin

[Tiffany]10:00a-11:00a MATH 2510 SIGMI

[kast5807]3:00p-4:00p Grad Townhall

8Birthdays:
Julia Bowman Robinson

[Bozlee]1:00p-3:15p Hackathon

9Birthdays:
Grace Hopper
10Birthdays:
Ada Lovelace

[Lee Roberson]1:00p-2:00p MATH 5905

[shlu6807]2:00p-3:00p Department Tea

[Lee Roberson]4:00p-5:00p 1300 SIGMI

11Birthdays:
Otto Szász

[Lee Roberson]9:00a-10:00a MATH 1300 Meet

[macz9339]10:00a-11:00a GeometryAnalysis

[kast5807]11:00a-12:00p NumThy

[ORourke]12:00p-1:00p Kempner

[Tiffany]1:00p-2:00p ULAM

[Yano]3:00p-5:15p Topology/AG

12Birthdays:
Ludwig Sylow

[thiemn]2:00p-3:00p TQF

[Markus Pflaum]3:00p-4:00p Mathematical Phy

[Lucas Gagnon]4:00p-5:00p Slow Pitch

13Birthdays:
George Polya

[krde9191]11:00a-12:00p C/PD Seminar

[Yano]1:00p-2:00p Hodge Theory

[Deeley] Functional Analysis seminar2:00p-3:00p Analysis seminar

[ORourke]3:00p-4:00p Probability

[Tiffany]5:30p-6:30p MATH 2300 SIGMI

14Birthdays:
Tycho Brahe
Fall classes end

[Lee Roberson]9:00a-10:00a 3120 Review

[Tiffany]10:00a-11:00a MATH 2510 SIGMI

[Tiffany]11:00a-12:00p 1300-018 Review

[Suzanne Craig]12:00p-1:00p Office Hour

[Tiffany]3:00p-4:00p 1300-018 Review

[stade]5:00p-7:00p MATH1310review

15Birthdays:
János Bolyai

[Noah Williams]12:00p-2:00p Math2300 Review

[Harrison Stalvey]1:00p-4:00p 1150/1300 Review

17Birthdays:
Mary Cartwright

[Lee Roberson]1:00p-2:00p MATH 5905

[stade]2:00p-3:00p Math1310review

[Lee Roberson]4:00p-5:00p 1300 SIGMI

18Birthdays:
Roger Lyndon

[Lee Roberson]6:45a-7:30a 1300 Meet

[Lee Roberson]9:00a-10:00a MATH 1300 Meet

[walter] calc3grading10:00a-3:00p calc3grading

[Yano]3:00p-5:15p Topology/AG

19Birthdays:
Leon Mirsky

[thiemn]12:30p-1:30p exam

[pdtae]1:30p-3:00p exam

[Markus Pflaum]3:00p-4:00p Mathematical Phy

20Birthdays:
Oronce Fine

[stade]10:00a-6:00p Math1310grading

21Birthdays:
John Ringrose
Winter Begins
22Birthdays:
Srinivasa Ramanujan
23Birthdays:
Georgii Pfeiffer
24Birthdays:
Charles Hermite
25Birthdays:
Antoni Zygmund

[kast5807]11:00a-12:00p NumThy

[Yano]3:00p-5:15p Topology/AG

26Birthdays:
John Conway

[Markus Pflaum]3:00p-4:00p Mathematical Phy

27Birthdays:
Johannes Kepler
28Birthdays:
John von Neumann
29Birthdays:
Thomas Stieltjes
30Birthdays:
Stanislaw Saks
31Birthdays:
Carl Ludwig Siegel
New Year's Eve